היונגר דרייס ומכתש הייוואטקה בגרינלנד

היונגר דרייס ומכתש הייוואטקה בגרינלנד

אפיפלאולית (23,000 – 11,700)

בני האדם שחיו כאן במרחב בשנים אלו שבין שיא תקופת הקרח לסוף תקופת הקרח היו בעצם אבות התנועה החקלאית. בכל התרבויות שהתפתחו כאן באזור החוף או בכנרת, על גדות ימת הלשון, ביריחו או בנגב נראו סממנים ראשונים של חקלאות, אך אף לא אחד מסממנים אלו העיד על המעבר של האנושות מחיי הנווד לחיי הקבע.

עדות ראשונה בעולם לכתישת זרעים ואיסופם וכנארה גם ביות ראשוני של צמחים, נמצאה באתר אוהלו 2 על גדות הכנרת, אתר זה מתוארך ללפני 23,000 שנים.

יש להניח כי תרבויות נוודים אלו יכלו להמשיך בשלהן עוד אלפי שנים בחיי נוודות, עם נגיעות קטנות של חיי קבע כמו ביות חיטה או בניית מבנים למגורים שישמשו לנקודות הנדידה או ביות חיות. אגב בתקופה זו נראים לראשונה קברי אדם בשילוב כלבים שהפכו באותם ימים לידידו הטוב של האדם. גם תנאי האקלים באותה תקופה היו פחות יבשים מימינו.

נשמע כמו גן עדן עלי אדמות, לא פלא שאנו רואים פריחה של תרבויות נוודיות בתקופה זו במרחב הישראלי. אך בעולמינו הכפוף לחוקי הטבע, לכל דבר יש סוף וגם לתקופה הזו הגיע הקץ.

מהו היונגר דרייס?

היונגר דרייס היא תקופה היסטורית הנקראת על שם פרח ממשפחת הורדיים שנקרא dryas זהו סוג של ורד שפורח באזורים הקרים ביותר בעולם כגון הרי אלפים, גרינלנד וכיו"ב.

ראו תמונת שער באדיבות שמורת הדנאלי בארה"ב.

בעוד המילה 'יונגר' (צעיר) מתייחסת לשלב השלישי שבו נוצרה מכת קור ארוכת שנים על כדור הארץ. תקופה זו שנמשכה כ- 1,200 שנים כנראה הביאה סופית לשינוי הקיצוני שחווה העולם במעבר אל מחוץ לתקופת הקרח והיישר לתוך תקופת ההולוקן החמה בה אנו חיים. כמו שניתן לראות בגרף שלפנינו.

טמפרטורת קרח בגרינלנד ב-17,000 שנים האחרונות

ממוצע שנתי של טמפרטורות במרכז גרינלנד ב-17,000 שנים האחרונות,

שונה מהמקור שנוצר ע"י Cuffy and Clow in 1997, ומבוסס על המידע שנאסף ע"י GISP2.

בערך 12,900 שנים לפני זמננו החלה תקופת היונגר דרייס שנמשכה 1,200 שנים שבהם העולם עבר קיפאון עמוק, כל מה שחוו אבותינו במזרח הקדמון עד כה באפי-פליאולית שהיה התחממות גלובלית מתונה ותנאי חיים נוחים, השתנו בקיצוניות לקור ויובש, קרחונים התרחבו באירופה ואמריקה הצפונית, שבטים רבים חיפשו מוצא למשבר הגדול שפקד אותם, אזורים שלמים הפכו בתקופה קצרה ללא ראויים למגורים, אם זה מכיוון שהגיעו בצורות רבות או מכיוון שהקור הפך לבלתי נסבל, בחלק מארצות הצפון והדרום ובאזורים הגבוהים.

מרבית המידע שאנו רוכשים על תקופה זו נובע מבדיקות של דגימות קרח בגרינלנד, מהן ניתן ללמוד על צניחת הטמפרטורות בכדור הארץ בין 2 ל-6 מעלות! לפני 13,000 שנים, רק לצורך השוואה ה'התחממות הגלובלית' שבה אנו חיים, העלתה עד כה משנות ה-70 של המאה הקודמת כ-0.1 מעלה.

מות המגה-פאונה

באותה תקופה קיצונית מבחינה אקלימית, מתה כל המגה-פאונה באמריקה הצפונית, והמחקר ניסה להסביר את סיבת ההכחדה של חיות אלו.

להלן חלק מהחיות הרבות שנכחדו ביונגר דרייס –

מסטודנטים – היו אבות משפחת הפיליים, הם חיו במשך 5 מיליון שנים עד היונגר דרייס, אלו היו ממוטות וצאצאים שלהם שרדו בסיביר עד לפני 4000 שנים.

800px-High_res_mastodon_rendering

mastodon rendering by Dantheman9758 CC-BY-3.0. מאתר ויקיפדיה

גליפטודון  היה שייך למשפחת הארמדילים והיה באורך 3 מטרים! גם הוא התקיים מלפני 2.6 מיליון שנים ועד היונגר דרייס.

800px-Glyptodon_(Riha2000)

Glyptodon by Pavel.Riha.CB at English Wikipedia CC BY-SA 3.0

גדול הארמדילים היה הדואדיקורוס בגובה 1.5 מטרים ובאורך 4 מטרים היה לו זנב עם אלת קוצים, הוא התקיים מלפני 2 מיליון שנה ועד היונגר דרייס.

Gliptodonte_-_Espaço_Catavento

דאודיקורוס משוחזר באדיבות מוזיאון סאו פאולו בברזיל

אריה אמריקני התקיים מלפני 340 אלף שנים ועד היונגר דרייס בה נכחד…

800px-Panthera_leo_atrox_Sergiodlarosa

Graphical reconstruction of Panthera leo atrox the "American lion" based on bony structure and paleontological texts by Sergiodlarosa  at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0

טיגריס שנחרבי גם כן ממשפחת החתוליים, כמה מינים של טיגריס זה חיו באמריקה הצפונית והדרומית מלפני 1.6 מיליון שנים ועד היונגר דרייס. הזן הכבד ביותר הגיע למשקל של כ-400 ק"ג ולגובה 1.4 מטר ולאורך של כ- 2.5 מטר. והיו לו ניבים באורך של כ- 17 ס"מ.

800px-Smilodon_fatalis_life-restoration_'08

Smilodon fatalis life-restoration by Dantheman9758 at English Wikipedia, CC BY 3.0

דוב קצר פנים דב ענק שחי באמריקה הצפונית לפני 1.8 מיליון שנים עד שנכחד בדומה לחבריו לפני 11,000 שנים לערך בתחילת ההולוקן.

800px-ArctodusSimusReconstruct

דוב קצר פנים באדיבות Dantheman9758 מאתר ויקיפדיה, CC BY-SA 3.0

יש לציין כי הכלייה הגדולה היתה במיוחד באמריקה, בעוד באזורים שונים ברוסיה, הממוטות עוד המשיכו לחיות עד לפני כ- 4,000 שנים.

לפני כמה שנים נחשף הציבור הישראלי לספר חדש שנכתב ע״י ד"ר יובל נח הררי המתאר בצורה יפה את ההתקדמות המטאורית של בני האדם במהלך 50  אלף השנים האחרונות.

המחקרים עליהם מתבסס הררי מתייחסים להשפעת האדם כגורם מרכזי בחיסול המגה-פאונה, אך יש בין החוקרים וגם הררי בניהם שמצביעים על גורם של שינוי אקלימי, שבא יחד עם בני האדם והביא לחיסול המגה פאונה.

לדעתי האישית ההנחה שבני האדם הם רוצחים בדם קר וחסרי התחשבות בטבע שסביבם, העיקר לשרוד, היא תפיסה שהשתרשה בתרבות המערבית של ימינו, בה אנו שואבים מחצבים ממעמקי האדמה והאוקינוסים ומזהמים את עצמנו ואת עולמנו, כאשר בסיס המחשבה שלנו נתון למה טוב לנו בלבד.

האם אנחנו יכולים להסתכל 5,000 או 10,000 שנים אחורה ולהניח את אותה הנחה? האם הסיפור הנוודי-לקטי של בני האדם משלב בתוכו ריחוק כה רב מהטבע, עד כדי התעלמות מוחלטת מחוקי הטבע.

התיאוריה שהציג הררי לגבי הופעת האדם והכחדת המגה-פאונה מיד לאחר מכן, מעט נחלשה בשנים האחרונות בגלל ממצאים ועדויות של בני אדם באמריקה הצפונית כבר לפני 24,000 שנים וגם לפני 100,000 שנים, ממצאים אלו מוכיחים כי בני האדם חיו במקביל למגה-פאונה ולא חיסלו אותם.

מה קרה בעולמינו בתקופת היונגר דרייס או בעקבותיה מבחינת פני הים?

תקופה זו היא ללא ספק הדבר הקיצוני ביותר שהתרחש בהיסטוריה האנושית וכנראה הדבר הקיצוני ביותר שקרה ב- 5 מיליון השנים האחרונות בכדור הארץ, למעשה כ- 2 ק"מ של קרח באמריקה הצפונית הפכו למים ופני הים באוקיינוסים עלו בכ-130 מטר לערך בכל חופי העולם. כל תרבות אנושית נוודית או קבועה ששכנה לחופי הים נקברה מתחת לעשרות מטרים של מי ים, נראה לי שגם אם תרבות כל שהיא הצליחה להתפתח עד לאותם ימים, היא פסקה בחטף בשל אותו שינוי האקלימי.

תניחו לרגע מה היה קורה בעולמינו היום אם מפלס פני הים היה עולה רק ב- 10 מטרים… כל ערי החוף,  היו מפסיקות להתקיים. אם תרצו, תוכלו לדמיין שהגעתם לתל אביב או ניו-יורק והרגשתם כמו בונציה. למעשה מרבית אוכלוסיית העולם מאז ומתמיד שכנה לאורך החופים וכאשר הסתיימה תקופת הקרח יש להניח כי הדבר הביא לנדידה/בריחה של עמים רבים מן החופים פנימה לאזורים יותר גבוהים מבחינה גיאוגרפית.

Post-Glacial_Sea_Level

Post-Glacial Sea Level, by  Robert A. Rohde CC BY-SA 3.0

בגרף ניתן לראות את עליית גובה פני הים מתקופת האפי-פליאולית ועד ימינו לאורך אלפי שנים מנקודות שונות בכדור הארץ והעלייה הפתאומית בגובה פני הים סמוך לתקופת היונגר דרייס.

אז מה גרם ליונגר דרייס ולמות המגה-פאונה?

ישנן תיאוריות רבות שמנסות להסביר את אותה התקררות קיצונית לפני כ- 13,000 שנים לערך, בין היתר מצביעים המחקרים על העובדה שמצוקי הקרח שכיסו את אמריקה הצפונית נמסו והפכו את זרמי האוקיינוס לקרים, מה שהביא לתגובת שרשרת שהביאה להתקררות כדור הארץ.

תיאוריה זו הגיונית, אך חסר בה המרכיב המרכזי והוא ההסבר מדוע שכמות קרח כה עצומה בגובה שני קילומטר ולצורך ההשוואה ברוחבו ואורכו של הים התיכון כפול 5 תפשיר פתאום, לא סתם תפשיר, אלא תעשה זאת בזמן יחסית קצר שיביא לשיטפונות ענק בחלקים נרחבים בצפון ארה"ב של ימינו. ולבסוף גם תגיע לאוקיינוסים ותקפיא את תנועת הזרמים לרמה שתכניס את כדור הארץ למיני תקופת קרח של 1,200 שנים.

רנדל קרלסון חוקר מאוניברסיטת נברסקה, מצא סימנים ועדויות להצפה בממדים קטסטרופליים באזורים הצפוניים של ארה"ב, שסימניה נותרו על פני הקרקע עד היום.  קרלסון הציע כי פגיעת שביט או אסטרואיד, יכולה היתה להסביר את השתחררות כמות האנרגיה העצומה הדרושה להפשרת הקרחון העצום שנח לו בשקט עד אותו רגע בצפון כדור הארץ.

תיאוריית 'פגיעת השביט' שנולדה כבר במאה ה-19 עדין איננה מקובלת כיום במחקר, אך היא מעוררת את המחקר בנושא רבות.

תיאוריה זו מסבירה בקלות איך מצוקי הקרח האדירים שכיסו את צפון אמריקה נמסו, יחד עם מות המגה-פאונה.

המחקר פסל תיאוריה זו מכל מיני סיבות, טובות יותר או פחות, אך הוא טרם ענה על השאלה האמיתית והיא מה גרם לכמות קרח כה עצומה להפשיר בהבזק של רגע בהיסטוריה ולחיסול מגה-פאונה שחייתה כאן מיליוני שנים קודם לכן ולעליית מפלס פני הים…

יש שאהבו את תיאורית השביט כמו למשל העיתונאי גראהם הנקוק (graham hancock)  שכבר בשנת 1995 יצא עם ספרו ' fingerprints of the gods', בספרו מנסה הנקוק להצביע על שינוי שקרה בכדור הארץ לפני 10,500 שנים, תיאורית השביט נתנה גב חזק לטענותיו הנוספות לגבי קיומה של תרבות קדומה לפני זמן רב שנשכחה ונמחקה ע"י קטסטרופה.

מחקר חדש של נאסא שפורסם בנובמבר 2018 העלה את הדיון המטאורי מחדש

מכתש הייאווטקה בגרינלנד

ראו גם

במחקר ששילב חוקרים מכל העולם נמצא בצפון-מערב גרינלנד בקרחון שנקרא הייאווטקה Hiawatha מכתש קבור מתחת לקרח, מכתש זה הוא בקוטר של כ- 31 ק"מ והוא מגיע במרכזו לעומק של כקילומטר. החוקרים בדקו את המכתש בעזרת מטוס מתקדם ביותר שיסרוק את השטח ע"י סונאר שצפה אל מתחת לקרח ואספו דגימות מהשטח.

בין הממצאים העיקריים זיהו החוקרים שאריות אסטרואיד בכל השטח וסימנים לפגיעה עוצמתית שנאמדת כיום בכ- 50 מיליון פצצות הירושימה, זאת בעקבות התנגשות חזיתית של שביט שהיה  בגודל של כקילומטר ושנע לכדור הארץ במהירות של כ- 60 קילומטר בשנייה!

800px-Agpalilik.jpg

Agpalilik outside the Geological Museum in Copenhagen, חלק מהאסטרואיד שמוצג כיום בקופנהגן.

תמונה באדיבות – (FunkMonk (Michael B. H., מויקפדיהCC BY-SA 3.0

כמו כן עצם השתמרותו הכל כך טובה של המכתש מעידה על כך שמדובר במכתש יחסית 'צעיר' להערכתם של החוקרים.

החוקרים תיארכו את זמן פגיעת האסטרואיד בין 11,700 שנים ל-3 מיליוני שנים, כאשר הם הדגישו כי ריבוד הקרח מעל אזור הפגיעה נעשה בצורה סדירה ב – 11,700 שנים האחרונות, בעוד לפני כן בשכבות יותר עמוקות של הקרח במכתש, ישנה עירבוביה של סלעים וקרח, מה שכנראה מעיד על תיארוך זמן הפגיעה ביונגר דרייס…

נראה כי מכתש זה הוא הצעיר ביותר שידוע לנו עליו בכדור הארץ ותיארוכו יכול מאוד להתיישב עם תחילתה של תקופת ההולוקן או כמאיץ המרכזי לתחילתה של תקופת היונגר דרייס.

פגיעה שכזו במידה ואכן קרתה בזמן זה, היתה ללא ספק פגיעה אנושה בכל החי והצומח בכדור הארץ, מבחינה שרפות ובמיוחד מבחינת ההמסה המהירה מאוד של כמות עצומה של קרח ויצירת גלי צונאמי בצפון כדור הארץ בממדים קטסטרופליים. ממצא זה יכול להסביר בפשטות את ההשלכות של פגיעה שכזו, כמו השמדת כלל המגה-פאונה בארה"ב השכנה.

הדבר גם יכול להסביר איך נכנס העולם לקיפאון עמוק של 1200 שנים, מכיוון שטמפרטורת האוקיינוסים צנחה בפתאומיות וכמות עצומה של עננות כיסתה את כדור הארץ, בשל ההמסה והפגיעה.

עננות כבדה שכזו יצרה מה שנקרא 'אלבידו', כאשר השמש מנסה  לחמם את כדור הארץ, אך קרניה נעצרות בשכבת העננות הלבנה והכבדה וכך כדור הארץ מתקרר עוד יותר.

לסיכום

דיון זה העוסק בשינוי האקלימי של היונגר דרייס, מעלה תהיות לגבי מה באמת עבר עלינו ועל עולמינו בהיסטוריה הלא כל כך רחוקה.

לפני כ- 13 אלף שנים קרה דבר מה בעולם שהביא כנראה לממדי הרס שניתן להשוות אותם למותם של הדינוזאורים לפני כ- 65 מיליון שנה.

אם לרגע נעצור ונבחן את המידע שעומד לרשותינו נתקשה ליצור תמונה כל שהיא לגבי מה עבר על אבותינו הנוודים באותה תקופה של התחממות פתאומית או שביט ומיד לאחריה התקררות קיצונית.

אם המגה-פאונה נכחדה בצפון אמריקה באותם שנים יש להניח שהחיים לא היו קלים גם למין האנושי בכל מקום אחר בעולם.

לדעתי ההשתתפות של עם הספר בדיון שכזה יכול להאיר רבות על הדעות השונות במחקר לגבי מי היו אבותינו הקדמונים ומה עבר עליהם מבחינה אקלימית ופוליטית ואולי אף יותר מזה, כשהתחלתי מחקר זה התפלאתי מכמות המידע שהחל לצוף בפני.

בפוסטים הבאים אשלב מקורות תנכיים, תלמודיים, מיתולוגיים ועוד ואנסה להצביע על קשר בניהם ועל הקשרם העתיק יותר בתקווה שבלוג זה יעורר את הדיון הראוי.

(תמונת הורד באדיבות-

פארק דונלי ארה"ב     CC-BY-2.0,  Dryas integrifolia NPS / Jacob W. Frank)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.