חורבן סדום ועמורה בהקשר הקוסמי

בפוסט העוסק בתארוך המבול הצבעתי על האופציה שבזיכרון ההיסטורי נותר מידע לגבי פגיעת מטאור בכדור הארץ שקשור לצביר הכוכבים כימה/פליאדות ואולי גם קשור למטר הטאוריד שאנו עדין חווים כל שנה במהלך החודשים אוקטובר-נובמבר. מטר מטאורים זה היה יותר מאסיבי בעבר והוא שארית של השביט 'אנקי' שכנראה חדר למערכת השמש לפני כ- 25 אלף שנים. בפוסט זה ברצוני להאיר על ממצא ארכאולוגי חדש המעיד על פגיעת מטאור בגבול ישראל-ירדן לפני כ- 3,700 שנים, שהשפיע כנראה על מספרי הסיפורים לדורותיהם.
בפוסט הנ"ל ראינו שישנו תאריך שנמצא אי שם בסוף אוקטובר- תחילת נובמבר, בו תרבויות חגגו חג של סיום סבב סולרי או יום זיכרון למוות ותחייה מחדש. יתכן שגם כאן יש זיכרון עתיק של קטסטרופה…

תל א-האמאם

יריחו ותל אל האמאם

מתוך ויקיפדיה, Public Domain

ד"ר סטיבן קולינס (ראו גם ב- יוטיוב) הוא ארכיאולוג אמריקני שחופר את תל א-האמאם בממלכת ירדן, כבר 13 שנים. קולינס מזהה את המקום כעיר המקראית סדום מסיפורי התנ"ך ואת הארמון שנחשף בתל הוא מזהה כארמון של ברע מלך סדום מלפני 3,700 שנים.
ממצאי החפירה במקום מצביעים על עיר גדולה ביותר שהתקיימה במקום בתקופת הברונזה התיכונה. עיר זו חלשה על למעלה מ- 150 דונם ובנוסף היו גם ערי לווין סביבה.
המקום נחרב בשנת 1700 לפנה"ס לערך, זאת על פי תארוכי פחמן 14, בחורבן אלים ביותר. על פי קולינס, המקום נחרב חורבן אלים ו'רותח' שנוצר כתוצאה מפגיעה קוסמית של מטאור. קולינס מבסס זאת על ממצא של חרסים שנמסו כתוצאה מהחום הכבד, יחד עם שכבת אפר עצומה וממצא של חומר שנקרא טריניטיט שמקבילים שלו נמצאו בהירושימה ביפן ושנוצרו כתוצאה מפצצת האטום שהושלכה במקום. כמו-כן כ-4 ק"מ מהאתר נמצאו זכוכיות שנמסו, מה שמעיד לדעתו על אירוע של חום קיצוני הקרוב לכ- 8,000 מעלות צלזיוס לערך. בין הממצאים בולטות לבני בוץ באתר שנמסו מהחום האדיר של החורבן.
קולינס גם מצביע על ים המלח שצנח מגובה 370 מטר ל-420 מטר מתחת לפני הים, באותו פרק זמן, לדעתו כנראה מגל החום הכבד שהביא עימו המטאור.

800px-trinitite_from_trinity_site

חתיכת טריניטיט שנאספה מהניסוי הגרעיני ביולי 1945 בניו-מקסיקו. זהו חומר דמוי זכוכית שנוצר מחול המדבר כתוצאה מהחום האדיר של פיצוץ הפצצה האטומית הראשונה בהיסטוריה. תמונה באדיבות Scherff , מתוך ויקיפדיהCC BY-SA 3.0, חומר זה כאמור נמצא גם בתל אל-האמאם.

 

תל אל-האמאם בהקשר הגיאוגרפי

נראה כי חורבן תל אל-האמאם מקביל לחורבן העיר יריחו באותו פרק זמן היסטורי, לפני כ- 3,700 שנים.    בשני אתרים אלו שממוקמים משני צדיו של ים המלח בחלקו הצפוני, נמצאת שכבת חורבן של שריפה עצומה והרס רב שגרמה לנטישת שתי הערים הללו לפרק זמן של כ- 1,000 שנים לערך. יריחו חודשה ונבנתה מחדש רק במאה ה- 7 לפנה"ס ע"י ממלכת יהודה. יחד עם זאת יש לציין כי ערים אחרות בנות אותו זמן, כמו גזר בשפלת יהודה וחצור בגליל המשיכו להתקיים ולשגשג, מה שמעיד על אירוע זה כחורבן נקודתי בצפון ים המלח.

ההקשר התנכי

חורבנה של יריחו שנחשפה כבר בחפירותיה של קטלין קניון בשנות ה- '50 יצרו בעיה לחובבי התנ"ך. נראה כי בזמן כיבוש הארץ ע"י יהושע בן נון במאות ה- 12-14 לפנה"ס לערך, כלל לא היו תושבים ביריחו שכאמור, על פי הסיפור התנכי נחרבה ע"י בני ישראל שהקיפו אותה 7 פעמים, גם האתר 'א-תל' שמזוהה כעיר 'עי' המקראית היה שמם בתקופת יהושע שמתאר את חורבן המקום על ידו.
ממצאים אלו מעידים לעניות דעתי על שימוש בחורבן עתיק בכדי למנף את עצמתו של יהושע ואין כל פסול בכך, למעט העובדה שדברים לא קרו מעולם…
יחד עם זאת סיפורים אלו כמו רבים אחרים יכולים לתת לנו עדות של זיכרון היסטורי מאתרים אלו ואף להעיר על צורת החורבן המקורית.
כאמור, בשתי הערים הללו נמצאה שכבת חורבן עצומה של שריפה בשנת 1700 לפנה"ס, ללא סימנים לקרב, כגון ראשי חצים וכיו"ב, לאחריהן שני האתרים ניטשו, יחד עם זאת אתרים רבים בגליל ובשפלה המשיכו להתקיים ואף לשגשג.

1024px-Jericho_Panorama.jpg

תמונה ממנזר קרנטל לכיוון יריחו והככר מצפון לים המלח באדיבות Ibro84,

מאתר ויקיפדיה, CC BY-SA 3.0

קולינס כאמור מציג ממצאים ארכיאולוגיים המעידים על חורבן תל אל-האמאם שקשור בטמפרטורה קיצונית ושמקורה היא בפגיעת מטאוריט בחלקו הצפוני של ים המלח.
בחרתי לפתוח תנ"ך ולראות אם הממצא הארכאולוגי יכול להתאים במקרה זה לתיאורים התנכיים.

סיפור חורבן סדום (ועמורה) מתואר בתנ"ך כחורבן של תרבות שלילית ע"י האל. נראה כי מספרי הסיפורים לאורך הדורות השתמשו בקטסטרופות בכדי לחזק את טענותיהם (בד"כ הדתיות), כך גם אם נכתוב סיפור מיתולוגי לגבי ימינו, יהיו שיכתבו כי הר הגעש קילוואה שהתפרץ בהוואי בשנת 2018 נבע מגאוותם של בני המקום או כיו"ב.
סיפורים אלו חשובים מכיוון שהם משמרים בתוכם ניצוץ קל של עדות היסטורית…
בראשית יט –
וירא אליו (אברהם) יהוה באלני ממרא (חברון) והוא ישב פתח האהל כחם היום… ויקמו משם האנשים וישקיפו על פני סדם ואברהם הלך עמם… ויאמר קומו צאו מן המקום הזה כי משחית יהוה את העיר… ואל תעמוד בכל הככר, ההרה המלט פן תספה… ויהוה המטיר על סדם ועל עמורה גפרית ואש מאת יהוה מן השמים. ויהפך את הערים האל ואת כל הככר ואת כל ישבי הערים וצמח האדמה… וישכם אברהם בבקר אל המקום אשר עמד שם את פני יהוה וישקף על פני סדם ועמרה ועל כל פני ארץ הככר וירא והנה עלה קיט(ו)ר הארץ כקיטר הכבשן

atomic-bomb-beach-black-and-white-73909.jpg

תמונה של פיצוץ אטומי באדיבות pixabay.com

התנ"ך נותן לאל את הכבוד לחורבן ככר הירדן, שאולי חרבה מדרך הטבע, אך התוספת של התיאור מגלה לנו שבאמת יכול להיות שמדובר במטאור, שהרי כתוב – 'מן השמים', כמו כן אברהם מביט לכיוון החורבן ומזהה פטריית עשן, בדומה לפצצת אטום שעולה מהככר.
עדותו של אברהם על חורבן סדום מעידה למעשה על זיכרון היסטורי-קוסמי שכעת ניתן לבסס אותו על ממצא ארכאולוגי עדכני.

הקבלה של סיפור על מטאור
ניסיתי למצוא הקבלה נוספת על סיפור עתיק שמזכיר פגיעה מטאורית, מתוך כתבים מאזור ארץ ישראל.
ספר ההתגלות הוא הספר האחרון בברית החדשה ואינו מקובל ביותר בנצרות, הוא גם לא מוכר לחלוטין כחלק מהקאנון הנוצרי, זאת בשל האופי הפרו-יהודי של הכותב. הספר עוסק בחזון האקופליפטי של אחרית הימים ונראה שהוא נכתב ע"י מחבר שחי בתקופה שקדמה לפילוג הנצרות מהיהדות, כנראה במאה ה-1 לספירה.
פרק 5 פסוק 8 – והלאה –
…לקח המלאך את המחתה, מלא אותה אש מן המזבח והשליך על הארץ. אז התחוללו רעמים וקולות וברקים ורעידות אדמה… והנה התהוו ברד ואש מעורבים בדם והושלכו ארצה, שליש הארץ נשרף… וכמו הר גדול בוער באש הושלך אל הים… ומן השמיים נפל כוכב גדול בוער כלפיד... שם הכוכב נקרא לענה…
וראיתי כוכב נופל מן השמים ארצה… הוא פתח את בור התהום ועשן עלה… כעשן כבשן והשמש והאויר חשכו מעשן הבור…
נראה שזיכרון של כוכב שנופל מהשמיים היה קיים עדיין לפני 2,000 שנים, בידי יהודים מארץ ישראל ומעניין שכותב הספר משתמש באותו תיאור של אברהם – 'כעשן הכבשן'.

meteor-3129573_1280

תמונה שלמטאור באדיבות pixabay.com

אבל החורבן הקוסמי
מתוך הנחה שחורבנן של יריחו, תל אל-האמאם וערי הככר אכן קרו בהקשר קוסמי, פתאומי ועצוב, חיפשתי הקבלות תנכיות המעידות על האבל הגדול שבוודאי היה במקום בעקבות אותו חורבן קוסמי.
ספר שמות לג –
ויסעו מהרי העברים ויחנו בערבת מואב על ירדן ירחו, ויחנו על הירדן מבית הישמת עד אבל השטים בערבות מואב…
רגע לפני כיבוש הארץ חונים בני ישראל סמוך ליריחו בשני מקומות גיאוגרפיים- 'בית הישימות' מלשון ישימון או מקום נטוש וגם 'אבל שטים' מעידים יחדיו על שממה, אבל, חורבן ומקום נטוש.
נראה כי המילה אבל מקושרת שוב ושוב לאזור ככר הירדן בתנ"ך
בספר בראשית פרק נ –
ויעל יוסף לקבר את אביו ויעלו אתו כל עבדי פרעה זקני ביתו וכל זקני ארץ מצרים… ויבאו עד גרן האטד (ראו פוסט בנושא גרנות כמקום קדוש) אשר בעבר הירדן ויספדו שם מספד גדול וכבד מאוד… וירא יושב הארץ הכנעני את האבל בגרן האטד ויאמרו אבל כבד זה למצרים, על כן קרא שמה אבל מצרים…
סיפור זה של אבל ומספד גדול בעבר הירדן איננו ברור, מכיוון שאם יוסף בא ממצרים בכדי לקבור את אביו יעקב בחברון, אין הדרך מתאימה! בכדי להגיע ממצרים לחברון הולכים דרך עזה ואשקלון ולא דרך ככר הירדן. למעשה נראה כי יש כאן הדבקה של מספד עתיק למספד על יעקב…

יריחו ותל אל האמאם
גם בספר שופטים עדין נזכר המקום בהקשר האבל שהיה בו, שופטים יא – (סיפור יפתח הגלעדי)
יכם מערוער ועד בואך מנית עשרים עיר ועד אבל כרמים, מכה גדולה מאוד…
גם בספר מלכים א ד – מבית שאן עד אבל מחולה
הנביא ירמיהו גם כן מעיד על היכרותו האישית עם זכרון החורבן, שם מט – כמהפכת סדם ועמרה ושכניה אמר יהוה, לא ישב שם איש ולא יגור בה בן אדם…

לסיכום
נראה כי סיפור חורבן סדום ועמורה משמר בתוכו זיכרון היסטורי של חורבן קוסמי שהוביל למספד גדול של יושבי הארץ ולנטישת אזור ככר הירדן וצפון ים המלח לתקופה של כאלף שנים לערך. המעניין בסיפור זה, שהוא שימר לנו באגביות מידע אותנטי לגבי פגיעה קוסמית! וכעת לאחר החפירות הארכאולוגיות באזור, כנראה גם מהימן.
מידע זה מתחבר לעובדה שאבותינו ראו כנראה לא מעט מטרי מטאורים ופגיעות ממשיות שעזרו להם לבנות סיפורים מיתיים, אך גם הביאו אותם להתעניין במדע האסטרונומיה ולכבד את העוסקים בו, כל זאת כנראה ממניעים פרקטיים…

ראו בהקשר זה גם את הפוסטים על המכתש בגרינלנד ותארוך המבול

תודה על הקריאה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.