אטלנטיס או ברבריה?

סיפור אטלנטיס הוא אחד מהמרכזיים שיש בידינו לגבי תרבות עתיקה ומתקדמת שחלפה מן העולם, אמנם גם מסורות יהודיות ותלמודיות מדברות על תרבויות שנמחו בעבר (דור המבול ודור הפלגה), אך נראה כי הסיפור האטלנטי השתמר בצורה יחסית טובה.

הראשון שהעיר את סיפור אטלנטיס בעת החדשה היה איגנטיוס ל. דונלי שחי בסוף המאה ה- 19 והיה חבר קונגרס בממשלת ארה"ב. דונלי היה חוקר חובבן שקישר בין אטלנטיס למבול נח ולמות הממוטות באמריקה ולסיפורי המאיה, כל זאת לטענתו היה בעקבותיו של שביט שפגע בכדור הארץ לפני כ- 12,000 שנים.

אחרי שספריו התפרסמו ברבים, היו רבים וטובים שלקחו תיאוריות אלו לכיוונים רבים ושונים, כדוגמת גראהם הנקוק, עמנואל וליקובסקי ואריך פון-דניקן.

לפני כחודשיים התפרסמה באתר וואלה כתבה שבה הציגו את מציאתה של אטלנטיס ב'עין של הסהרה' (רישאת) באפריקה. כתבה זו התבססה כנראה על בלוגר בשם ג'ימי ובלוגרים נוספים שהעתיקו ממנו את המידע הנ"ל.

רישאת 2

בתור חוקר של אטלנטיס מכיוון מיתי-יהודי ברצוני לעשות סדר בדברים. ה'עין של הסהרה' נחקר רבות ע"י גיאולוגים החל משנות ה-60' בו צולם לראשונה מהחלל. מבנה זה מזוהה כיום במחקר כאתר פגיעת מטאוריט.

זיהוי ה'עין של הסהרה' כאטלנטיס נעשה לראשונה ע"י זוג בריטי שיצא למסע למקום, ראו כאן. אותו זוג בריטי הצביע על המקום כאטלנטיס בשל המבנה המעוגל העצום שבו. הם ביססו זאת על הקבלה עם כתביו של אפלטון. יותר מאוחר הגיע בלוגר ידוע בשם ג'ימי, ראו כאן, שלקח את התיאוריה כמה צעדים קדימה ואף קרא לגיוס כסף לביצוע חפירות ארכאולוגיות במקום.

ASTER_Richat.jpg

מבנה הרישאת באדיבות נאסא, מתוך ויקיפדיה כפי שנראה מן החלל. Public Domain

מיקומה של אטלנטיס נותר נושא גדוש בתיאוריות, לגבי היכן היתה אותה עיר אגדית ואם בכלל היתה. בין התיאוריות בולטת התיאוריה המצביעה על האיים האזוריים של פורטוגל הממוקמים במרכז האוקיאנוס האטלנטי.

יחד עם זאת חלק לא מבוטל מהחוקרים במהלך השנים הצביעו גם על אפריקה כמקום בו שכנה אטלנטיס. בין החוקרים היה גודרון, ארכיאולוג צרפתי שכבר במאה ה-19 הצביע על מיקומה בסהרה ואחריו היה גם הגיאוגרף ברליוקאס שהצביע על כך שהברברים שחיו בהרי האטלס בימיו, הם בעלי מראה אירופאי/אטלנטי של עיניים כחולות ושער בהיר, מה שמעיד על מקורם הקדום.

הבלוגרים לעיל הצביעו על מבנה הרישאת כמתאים מבחינה המבנה לתיאורי אטלנטיס בכתביו של אפלטון (ראו בהמשך).

הסיפור המקורי של אטלנטיס

הסיפור על אטלנטיס הגיע לידינו משני דיאלוגים שונים בכתבי אפלטון שחי בין השנים 427- 347 לפנה"ס.

Plato_Silanion_Musei_Capitolini_MC1377.jpg

העתק פסלו של אפלטון שנעשה ע"י סילניוס בשנת 370 לפנה"ס לטובת האקדמיה של אתונה, תמונה באדיבות Marie-Lan Nguyen, מתוך ויקיפדיה, CC-BY 2.5

בדיאלוג של 'טימאוס' מתאר אפלטון את סולון האתונאי שביקר במקדשים במצרים בסביבות שנת 590 לפנה"ס ותרגם מהכתבים במקום את העדויות המקוריות לסיפור אטלנטיס.

ובדיאלוג של 'קריטיאס' מתאר אפלטון את קריסתה של אטלנטיס ע"י רעידת אדמה וצונאמי.

מתוך מאמרו של אורי קציר בנושא (מומלץ בחום)

טימיאוס-…והיה אי ששכן לפני המיצר שאותו אתם מכנים בשם עמודי הרקולס, האי הזה היה גדול יותר מלוב ומאסיה גם יחד, והוא הוביל לאיים אחרים, ומאיים אלה יכולת לעבור את כל היבשה הנגדית, שהקיפה את הים האמיתי, שכן ים זה, שנמצא בין מיצרי הרקולס אינו אלא נמל, ויש לו כניסה צרה, אבל אותו הים האחר הוא ים אמיתי, והארץ המקיפה אותו – בצדק תיקרא יבשה…

ובכן, באי אטלנטיס היתה אימפריה אדירה ונהדרת, ששלטה באי כולו וכן באיים רבים אחרים ובחלק מהיבשת ופרט לזאת הם שלטו בחלקים של לוב שבתוך אזור הים התיכון, והגיעו עד מצרים, ובאירופה הגיעו עד טירניה. כל העוצמה הזאת התלכדה כך לכוח אחד, מנסה להשתלט בבת אחת על ארצנו שלנו ועל זו שלכם, ועל כל האדמה שבאזור הים התיכון. ואז, סולון, זרחה עירכם בכוחה ובתכונותיה המצויינות לעיני כל המין האנושי, שכן היא היתה הראשונה לכולן בעוצמה וביידע הצבאי שלה, והיתה מנהיגת היוונים. וכאשר כל השאר התחמקו מפניה, הכניעה את הפולשים וניצחה אותם, ומנעה עבדות מאלה שעדיין לא נכבשו, והוציאה לחופשי את כל האחרים, שהתגוררו בתוך גבולות הרקולס. אבל אחרי כן התחוללו רעידות אדמה ושטפונות עזים, ותוך יממה אחת שקעו כל הלוחמים שלכם כאיש אחד לתוך האדמה, והאי אטלנטיס נעלם בצורה דומה, וטבע מתחת לפני הים. וזוהי הסיבה מדוע אין לעבור את הים בחלקים אלה ומדוע אין לחצותו, שכן יש כמות עצומה של בוץ רדוד בדרך והדבר נגרם בשל שקיעתו של האי…

בהמשך דיאלוג "קריטיאס"מתואר האי של אטלנטיס ומה שקרה שם כ- 9,000 שנה לפני זמנו של סולון (11,600 שנים לפני זמננו)-

 "ובשברו את הקרקע הקיף את הגבעה שעליה התגוררה סביב-סביב, ויצר רצועות של ים ואדמה בזו אחר זו, גדולות יותר וקטנות יותר, זו מקיפה את זו, והיו שם שתי רצועות יבשה ושלוש רצועות ים, שאותן כאילו חג במחוגה החל ממרכז האי, ומרחקן מהמרכז היה שווה לכל כיוון, כך שאיש לא יוכל לחדור לאי, שכן לא נשמע אז על ספינות ועל נוסעים והוא עצמו, בהיותו אל, לא היה כל קושי בידו ליצור סידורים מיוחדים למרכז האי, והוא הוליך שני זרמי מים מתחת לפני האדמה ועשה שנבעו כמעיינות. אחד – שמימיו חמים, והאחר – שמימיו קרים, ועשה שכל מיגוון הפירות יעלה בכמות מעל לנדרש…

 

היו כבר שהצביעו על הקשר בין מבנה רוג'ום אל-הירי בגולן הישראלי, לבין מבנה העיר אטלנטיס שבנוי בצורה של 3 רצועות ים שניתן לזהות בין 4 קירות האבן החיצוניים של הרוג'ום.

gilgal_refa'im_-_rujm_el-hiri

גלגל רפאים שברמת הגולן, צילום אוויר לכיוון דרום. אטלנטיס?

תמונה באדיבות אסף.צ, מויקפדיה, CC BY-SA 3.0

בכדי לנסות לעשות סדר במידע ובתיאוריות הרבות שנולדו בעקבות תיאוריו של אפלטון ניסיתי למצוא את הקשר האסטרונומי-מיתי והיהודי לסיפור זה.

מקור השם אטלנטיס

דבר ראשון יש לציין כי האי 'אטלנטיס' נקרא על שמו של מלך המקום 'אטלס' המוכר לנו כיום כמר 'אטלס כרטא', כמו גם האוקיינוס האטלנטי.

מי היה אטלס ?

MAN_Atlante_fronte_1040572.jpg

פסל רומאי של אטלס מהמאה ה-2 לספירה מהמוזיאון לארכיאולוגיה בנאפולי, תמונה באדיבות Lalupa, מויקיפדיה, CC BY-SA 4.0

אטלס היה טיטאן ושמו מקושר למלחמה הגדולה שהתקיימה בין אלי האולימפוס ובראשם זאוס מצד אחד, כנגד הטיטאנים ואטלס מצד שני שלבסוף הפסידו בקרב. אטלס בעקבות ההפסד קיבל מזאוס את העונש הידוע של החזקת השמיים במערב העולם, כיום אנו מכירים את הסיפור כהחזקת כדור הארץ, אך במקורו העונש היה החזקת מערכות הכוכבים בשמיים.

אטלס היה בנו של פוסידון אל הים לפי מספר מקורות ובין בנותיו מוכרות לנו מבלוג זה ההיאדות והפליאדות או עש וכימה, ראו את הפוסט בנושא.

עם השנים השתמר שמו של אטלס בהרי האטלס במרוקו שבצפון מערבה של אפריקה.

כאמור האוקיאנוס האטלנטי, כמו גם העיר אטלנטיס נקראו על שם מלכם אטלס, כפי שמתאר אפלטון. ישנה גם עדות לכך שאנשי המאורי (במאוריטניה) שימרו מסורות על כך שמלכם הקדום נקרא אטלס.

עמים אלו שחיו באזור המגרב ומרוקו ומאוריטניה, משתייכים ברובם לעמים הברברים, וגם היהודים ממוצא מרוקאי התערבבו עם עמים אלו, כך למשל ניתן למצוא לא מעט יהודים ממוצא מרוקאי בעלי עיניים כחולות ושיער בהיר.

האם יתכן שאותם אנשי מאוריטניה או הברברים היו במקורם אנשי אטלנטיס האבודה?

כאמור יש לא מעט חוקרים שקישרו בין הרי האטלס והברברים ולאחרונה גם קישרו בין ה'עין של הסהרה' לאטלנטיס האבודה.

מקורות יהודיים בנושא

מעניין כי גם במקורות היהודיים ישנו חיזוק לטענתו של אפלטון, לגבי חורבנה של אטלנטיס, אמנם השם אטלנטיס לא השתמר בכתבי חז"ל, אך אם נניח לרגע כי צפון אפריקה- מרוקו ו/או מאוריטניה, הן אכן ארצו של אטלס בשל השתמרות השם, נראה כי הדבר מתחבר ביתר קלות.

התנאים והאמוראים בסוגיות אלו פעלו בין המאה ה-2 למאה ה-4 לספירה.

במדרש בראשית רבא, כג – ישנו דיון שמתייחס לאותו סיפור שבו מוזכרים אוריון והפליאדות בספר עמוס, כאן מנסים להסביר במדרש, כמה פעמים והיכן, היה צונאמי בים התיכון-

אמר רבי אחא: אתם עשיתם עצמכם עבודת כוכבים וקראתם לשמכם, אף אני אקרא למי הים לשמי, ואכלה אותן האנשים מן העולם.

דרש ר' אבהו: אוקינוס גבוה מכל העולם.

אר' אלעזר בן מנחם: והלא מקרא מלא הוא, (עמוס ה): "הקורא למי הים וישפכם על פני הארץ ה' " שמו אתמהא?! כזה שהוא שופך מלמעלן למטן?!

שתי פעמים כתיב: 'הקורא למי הים', כנגד שתי פעמים שעלה הים והציף את העולם.

ועד היכן עלה (הצונאמי) בראשונה? ועד היכן עלה בשנייה? רבי יודן ורבי אבהו ור"א בשם רבי חנינא: בראשונה עלה עד עכו ועד יפו. ובשנייה עלה עד כפי ברבריאה.

רבי חנניא ורבי אחא בשם רבי חנינא: בראשונה, עד כפי ברבריאה. ובשנייה, עד עכו ועד יפו, הדא הוא דכתיב (איוב לח): ואומר עד פה תבוא ולא תוסיף, ופה ישית בגאון גליך. עד פה תבא ולא תוסיף, עד עכו תבא ולא תוסיף. ופה ישית בגאון גליך, ביפו ישית בגאון גליך.

רבי אליעזר בשם רבי חנינא אמר: בראשונה, עלה עד קלבריאה. ובשנייה, עד כפי ברבריאה.

הסיפור במדרש מתאר שתי פעמים שבהם היה צונאמי שעדין היה זכור בתקופתם בים התיכון. נראה כי המקור מדבר על צונאמי אחד שהגיע עד חופי איטליה, ארץ המגף (קלבריאה) וצונאמי נוסף שהגיע ללוב/מרוקו – ארץ הברברים. – צפון-מערב אפריקה.

סיפור זה גם חוזר על עצמו בתלמוד הירושלמי

'וירדו אל הערבה', זה ים של טבריא (כנרת) 'ובאו הימה', זה ים המלח,

'אל הימה המוצאים' זה הים הגדול (התיכון)

ולמה נקרא שמו (של הים התיכון) מוצאים?

כנגד שני פעמים שיצא (צונאמי) אחד בדור אנוש ואחד בדור הפלגה.

(אני מניח שמדובר בשני דורות לתפישתם שחוו צונאמי, 'דור אנוש' וכנראה 'דור המבול' שהגיע אחריו ולא 'דור הפלגה', מכיוון  שדור הפלגה איננו מקושר לצונאמי בתנ"ך או במקורות אחרים וראו גם רש"י בפירושו על ספר בראשית ו ד- 'אע"פ שראו באבדן של דור אנוש שעלה אוקיינוס והציף שליש העולם לא נכנע דור המבול ללמוד מהם')

רבי לעזר בשם רבי חנינה בראשונה יצא עד קלבריאה (אצבעות המגף של איטליה),   ובשנייה יצא עד כיפי ברבריאה (הרי האטלס מרוקו ולוב, ארץ הברברים), רבי אחא בשם ר' חנינה בראשונה יצא עד כיפי ברבריאה ובשנייה יצא עד עכו ועד יפו (איוב לח) "עד פה תבא ולא תוסיף" עד עכו תבא ולא תוסיף

רישאת 5.png

בתלמוד הירושלמי ובמדרש בראשית רבה, ניתן לזהות שני מקרים של צונאמי שנותרו בזיכרונם, האחד הגיע ל'כיפי ברבריה' והשני לחופי קלבריאה, החכמים גם מקשרים את שני מקרים אלו לשני חורבנות תנכיים ( דור אנוש – נקשר בחורבן ודור הפלגה – סיפור מגדל בבל). לגבי קלבריאה שנמצאת באצבעות המגף של איטליה, יש להניח כי מדובר בצונאמי שנבע מקריסה של הר הגעש אטנה בסיציליה ששוכן בסמוך. גם בימינו, הר געש זה מסכן את כלל יושבי האזור מחשש לקריסתו או קריסת חלקים ממנו לים התיכון שבעקבותיו יווצר צונאמי. זאת בדומה למה שראינו שקרה בסוף שנת 2018, כאשר הר הגעש האינדונזי 'ענק קראקטאו' קרס לים והוביל לצונאמי שבו נהרגו מאות אנשים בחופים סמוכים.

המקום השני שמוזכר (למעט עכו) הוא 'כיפי ברבריאה'. המושג כף קיים עד היום בעברית והוא מבוסס על המילה הלועזית KAPP, בעולם מוכרים מספר כפים שכאלו, כאשר המפורסמים ביותר בניהם הם 'כף הורן' שמפריד בין האוקיאנוס השקט והאטלנטי ו'כך התקווה הגדולה' שמפריד בין האוקינוס ההודי לאטלנטי. (הכף שבאמת מפריד בניהם נקרא 'כף אגוליאש' שנמצא בנקודה הכי דרומית של יבשת אפריקה).

'כף' למעשה מייצג נקודת מעבר ימית ומסוכנת בין שני אוקיאנוסים, במקומות אלו ישנן רוחות חזקות וגלי ענק שמגיעים לעתים אף לגובה של כ- 30 מטרים.

כאשר הגמרא והמדרש מדברים על 'כף ברבריה', אני מניח שהם מתייחסים לנקודת חיבור בין שתי ימות סמוך לארץ ברבריה. ישנה נקודה אחת שמתאימה לכך והיא 'מיצרי ג'יברלטר' שמחברים בין הים התיכון ובין האוקיאנוס האטלנטי.

כך למעשה המקור התלמודי נותן את המיקום הגיאוגרפי של אותו צונאמי שמקביל לכתבי אפלטון בדיאלוג של טימאוס, שם מוזכרים 'עמודי הרקולס' שבעצם מייצגים את אותה הנקודה (הכף).

לגבי 'כיפי ברבריאה' איני יודע על מקור של צונאמי אפשרי, למעט משהו גלובלי. יש להוסיף כי חלקים נרחבים של יבשת אפריקה היו מתחת לפני הים בתקופת הקרח הקדומה, מה שיכול להסביר את חשיפותה לגלי צונאמי באותם ימים. מעניין לציין כי באזור ה'רישאת' מצאו זוג הבריטים לעיל ממצאים רבים המעידים על תרבות של דייג, כגון משקולות וכדומה. ממצאים אלו חסרי תוחלת במדבר שקיים שם היום, מה שיכול להעיד על תרבות ימית שחיה שם בעבר הרחוק.

לסיכום

סיפור זה של חורבן בעזרת צונאמי של תרבות עתיקה כפי שמעידים רבי אחא ורבי אבהו, בשמו של רבי חנינא, שאולי בעצם מתייחסים לדור המבול, מביאים לנו למעשה נדבך נוסף לסיפורו של אפלטון לגבי אותו חורבן עתיק ע"י צונאמי של התרבות האטלנטית. נראה כי שני סיפורים אלו מצביעים על זיכרון עתיק של צונאמי הרסני שהתרחש באותה נקודה גיאוגרפית, המחברת בין הים התיכון והאוקיאנוס האטלנטי.

תרבות אטלנטית זו שקיומה מתחיל להתבהר מן הממצאים המחקריים לאחרונה, אולי גם קשורה בחורבנה  ע"י צונאמי לאותו מכתש חדש שנמצא בגרינלנד. מכתש זה יכול היה לייצר צונאמי עצום שכנראה אף פגע בצורה חזקה בחלקו המערבי של הים התיכון ובחופי אפריקה, ראו פוסט בנושא. מעניין לציין כי תארוכו של המכתש בגרינלנד מקביל במדויק לתאריך שנותן אפלטון לחורבנה של אטלנטיס! (לפני כ- 12,000 שנים)

נראה כי העין של הסהרה עומדת בתנאים של להיות אטלנטיס, מבחינת מיקומה הגיאוגרפי והברברי וגם מבחינת הדמיון בין תיאוריו של אפלטון לגבי עיגולי הים והיבשה שהקיפו את העיר. הבלוגרים לעיל הצביעו על עדויות נוספות, כגון הרים מצפון למבנה הרישאת ופתח של כניסה לאוקיאנוס מצד דרום, בתקופה העתיקה, בה אולי הסהרה היתה ברובה מתחת לפני המים.

ממצאים אלו יחד עם ממצא של משקולות ועדויות על חיי דיג באזור גם כן מחזקים טענות אלו.

יחד עם זאת בתור ארכיאולוג, לצערי טרם ראיתי בין הממצאים במקום, עדות לקיומה של עיר עתיקה וגדולה. גם אם צונאמי עצום שטף את המקום, עדין היינו אמורים למצוא ממצאים בשטח, כגון מבנים או לפחות יסודות של מבנים ששרדו את הפגיעה.

אולי חפירה ארכיאולוגית במקום תאיר מחדש את התיאוריה.

למידע נוסף לגבי רוג'ום אל-הירי בבלוג זה -ראו כאן

 

תודה שקראת

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.