הפירמידות והספינקס – ירושה מתרבות קדומה?

בפוסט זה ברצוני להעמיד את הדעות השמרניות במחקר לגבי הפירמידות והספינקס שבגיזה, קהיר, אל מול השאלות הרבות שנשאלות ונותרות ללא מענה.

כשהייתי ילד האמנתי שהיו אלו העבדים העבריים מה'הגדה של פסח' שבנו את הפירמידות במצרים, אך עם הזמן גיליתי שנבנו למעלה מ-100 פירמידות במצרים ורובן נבנו הרבה לפני זמן יציאת מצרים התנכית.

במחקר האגיפטולוגי ישנו תארוך מסודר לפירמידות הרבות, כך למשל שלוש הפירמידות הגדולות שיושבות בגיזה, משויכות לשלושה מלכים/פרעונים שהיו אב, בן ונכד – קופו, קאפרה ומנקורה. שלושתם היו מלכי השושלת הרביעית של מצרים שהיו חלק ממה שמוכר כיום במחקר כ'ממלכה הקדומה' של מצרים.

זמנה של ה'ממלכה הקדומה' הוא בין השנים 2686 – 2181 לפנה"ס. כאשר שלושת הבונים הנ"ל מלכו בין השנים – 2589 – 2503 לפנה"ס. בתקופתם על פי המחקר נבנה גם הספינקס שנחצב מסלע הגיר המקומי.

כאן למעשה מתחילות השאלות הרבות שאין עליהן תשובות ברורות.

ancient-archaeology-architecture-1642576.jpg

Photo by Mustafa ezz from Pexels

פירמידת קאפרה, גיזה קהיר.

מדוע לא רואים התפתחות אדריכלית?

בהמשך אפרט את רמות הדיוק והתחכום של הפירמידות, אך בתור שלב ראשון ניתן לשאול, כדוגמת ג'והן אנטוני ווסט וגראהם הנקוק, איך יתכן שהפירמידה הגדולה בגיזה, המשוייכת לקופו היא גם בין הראשונות שנבנו?

archaeology-desert-landscape-1028307.jpg

תמונה באדיבות Pexels, הפירמידה הגדולה בגיזה (קופו)

רק לצורך השוואה תניחו לרגע כי נמצא מבנה רב קומות מבטון בתוך כפר שבו בונים בניית בוץ. הדבר יתכן, אך חייבת להימצא התפתחות לאורך שנים ואף דורות בשינוי שיטות בנייה. בגיזה לעומת זאת המצב הוא הפוך, הפירמידה הגדולה של גיזה נבנתה על פי האגיפטולוגים בשנים 2580-2570 לערך לפנה"ס.

כל זאת כאשר התרבות המצרית הראשונה ש'ירדה מהעצים' הופיעה בשנת 2686 לפנה"ס כ-100 שנים לפני-כן עם תחילתה של השושלת השלישית. ועל אף זאת, תוך 100 שנים הגיעו המצרים ליכולת בניית הפירמידה הגדולה שבגיזה?! שגודלה 230 על 230 מ' רוחב וגובהה 146 מ' בערך.

נניח לרגע לשאלה זו ונניח כי באמת הצליחו המצרים להתפתח במהלך אותן 100 שנים מציידים לקטים לבוני הפירמידה הגדולה בעולם… אם כך היינו מצפים לראות גם התפתחות של הבנייה האדריכלית הנ"ל, פירמידות פחות מתוחכמות ולאחריהן יותר מתקדמות. אך שוב אין סדר לדברים ולמעשה הפירמידות שנבנו לאחר בניית הפירמידות בגיזה, נבנו למעשה ברמת גימור הרבה פחות טובה.

להלן –

PyramidOfUserkaf

הפירמידה של אוסרקאף, סקארה, 73 על 73 מטר, גובה 49 מ' .נבנתה כמה עשרות שנים לאחר בניית הפירמידות בגיזה.

800px-Abousir_Neferirkare_02.jpg

הפירמידה של  נפירקארה באבוסיר, 105 על 105 מ' רוחב על 54 מ' גובה, כ- 100 שנים לאחר גיזה,  מתוך ויקיפדיה, Public Domain

AmenemhetIPyramid.jpg

הפירמידה של אמנחותפ ה-1 בלישת, 1900 לפנה"ס 84 על 84 רוחב ו-55 מ' גובה. כ- 600 שנים לאחר גיזה…

האמת היא שניתן להביא את כל הפירמידות במצרים שנבנו מאוחר לגיזה כדוגמאות לכך שההתפתחות האדריכלית הפוכה.

האם יתכן שאת המבנה המתקדם והגדול ביותר בנו דווקא ראשון… ולאחריו לא הצליחו לחקות אותו שוב במשך אלפי שנים?!

נראה כי הדבר היחיד שניתן ללמוד מכך הוא, שהמצרים ניסו לבנות פירמידות וגם זאת ללא הצלחה מרובה. רובן המכריע של הפירמידות לא השתמרו ונקברו תחת החול או נהרסו, אך רק שלוש הפירמידות של גיזה, לא נכנסות לקונטקסט הארכאולוגי מבחינת המקצועיות והגודל. בהמשך אכנס לפרטים המתמטיים המתוחכמים בבניית שלוש הפירמידות הללו שמקשים עוד יותר על ההנחה שמדובר בציידים לקטים שעברו לחקלאות רק לפני 100 שנים.

הספינקס –

egypt-2267089_1920.jpg

Image by Cezzare on Pixabay

בסמוך לפירמידות נבנה הספינקס – פסל של אריה (?) עם פני אדם שנחצב מסלע הגיר המקומי. נראה כי הסלעים שנחצבו במקום שימשו לבניית שני מקדשים הסמוכים לספינקס ולבניית הפירמידות. אגב מקדשים אלו נבנו ממאות מאבני המחצבה שהיו במשקל 200 טון כל  אחת!

ancient-archaeology-architecture-1369212.jpg

שני המקדשים והספינקס בסמוך לשתי הפירמידות, קופו וקאפרה.

Photo by Andreea Ch from Pexels

ג'והן אנטוני ווסט במשך שנים הצביע על האירוזיה (שחיקה) של הספינקס שמעידה על עתיקותו הרבה.

המחקר כיום כאמור מצביע על חציבת הספינקס לפני כ-4,500 שנים, במקביל לבניית הפירמידות בגיזה בשנת 2500 לפנה"ס לערך.

טענה זו נפסלה במחקר בשל מחקריהם של ווסט ורוברט שוק וגיאולוגים רבים שהצביעו על החירוצים העמוקים של הספינקס בצדדיו כעדות לשנים של ירידת גשמים שגרמו לחירוצים אלו.

egypt-518584_1920.jpg

Image by iphylglad on Pixabay , שימו לב לבנייה העתיקה בתוך חירוצי המים שבספינקס.

ב- 5,000 השנים האחרונות מצרים היתה מדברית ועל כן לדעתם הספינקס נבנה הרבה לפני-כן בתקופה בה מצרים היתה חשופה לממטרים רבים…

רוברט שוק הוא חוקר מוכר ובכדי שלא יפסלו את דעותיו הוא בחר לתארך את חירוצי הספינקס מבחינה גיאולוגית ללפני 8,000 שנים לערך. טענה זו גם כן איננה משתלבת עם המחקר האגיפטולוגי המצביע על תיארוך הספינקס לשנת 2500 לפנה"ס.

גיאולוגים רבים שחקרו את חירוצי הספינקס העידו כי אכן מדובר באירוזיה מגשמים בת למעלה מ-10,000 שנים. (רק בתקופה הקרח היו הסהרה ואפריקה מרובי ממטרים).

ראוי לציין כי בתוך חירוצי הספינקס נבנו חומות אבנים בימי הממלכה הקדומה (2500 לפנה"ס), מה שמעיד על שיפוץ המקום. נראה כי בין החלקים ששופצו בספינקס, בולט הראש שהיה כנראה אריה לפני שנחצב/סותת מחדש לפניו של פרעה כזה או אחר. בתור ארכיאולוג אני רוצה לציין כי עדות זו של בניית קירות בתוך חירוצי הספינקס מעידה על כך שהחירוצים קדמו לשיפוצים שהתבצעו בתקופת הממלכה הקדומה, מה שמעיד על בניית הספינקס הרבה לפני כן…

עובדה נוספת היא כי הספינקס במהלך ה- 4,500 שנים האחרונות, היה קבור מתחת לחול לפחות 3,000 שנים על פי מחקרו של ווסט, זאת לפי עדויות של מבקרים במקום במהלך ההיסטוריה.

גם עובדה זו לא משתלבת עם חירוצי המים של הספינקס שנוצרו במקור ע"י ממטרים ישירים כשהיה חשוף לשמיים…

שיפוץ הספינקס?

חוסר ההתאמה בין הפירמידות של גיזה לפירמידות המצריות הנוספות, יחד עם חירוצי הספינקס המעידים על עתיקותו, מעלים שאלות רבות ומציירים תמונה של שיפוץ מונומנטים עתיקים אלו בתקופת הפרעונים  של השושלת הקדומה ולאו דווקא בנייתם מכלום.

עדות לשיפוץ הספינקס קיימת בשנת 1400 לפנה"ס לערך ע"י תחות-מס(מש) הרביעי המעיד על כך שחלם חלום באמצע היום, מתחת לראש הספינקס שייצג את האל הורוס (חור). בחלום מתבקש תחותמס לפנות את החול מהספינקס וכנגד מובטחת לו המלכות על מצרים. תחותמס אכן זוכה במלכות, על אף היותו צעיר מאחיו… סיפור הספינקס נולד כנראה בכדי להצדיק את שלטונו, אך גם נותן עדות יפה לשיפוץ הספינקס ועובדת קבורתו בחול בתקופה זו.

הפירמדות בגיזה הן קברים?

ההנחה במחקר היא כי הפירמדיות הן המקום בו נקברו הפרעונים – קופו, קאפרה ומנקורה. הנחה זו הגיונית מכיוון שבפירמידות רבות ברחבי מצרים אכן נמצאו קברי פרעונים יחד עם ציורים והירוגליפים רבים.

יחד עם זאת בשלושת הפירמדות בגיזה לא נמצאו כלל קברים, ו/או ציורי קיר ו/או הירוגליפים המהללים את בוני המקום. קצת מוזר שמגלומנים קטנים מהם טרחו רבות להלל את גדולתם, אך דווקא בוני הפירמידה הגדולה במצרים לא טרחו להשאיר אחריהם שום כתובת!, שום ציור!, שום תיעוד במקדשים סמוכים או באסטלות!

האמת היא שאין אף פרעה שלקח על עצמו את האחראיות לבניית הפירמידות או הספינקס.

המבט האסטרונומי של הפירמידות והספינקס

רוברט בווול – עשה מחקר מקיף על הקונסטלציה של אוריון והחגורה כמקבילה לשלוש הפירמידות בגיזה.

Great_Pyramid_Diagram.svg.png

דיאגרמה של הפירמידה הגדולה בגיזה, באדיבות Jeff Dahl, מתוך ויקיפדיהCC BY-SA 4.0

מחדר המלך בפירמידה הגדולה ניתן לראות בתעלה הצופה דרומה את אנתארק הכוכב הבולט ב'חגורה' של אוריון ובתעלה הצופה צפונה נראה הכוכב טובן (אלפא בדרקון) ששימש ככוכב הצפון לפני 5,000 – 3,000 שנים בעת בניית הפירמידות.

מחדר המלכה ניתן לראות בתעלה המובילה דרומה את כוכב סיריוס הבולט ביותר בין כוכבי הלילה אשר מזוהה ככלב הצייד של אוריון.

ובתעלה הצופה צפונה נראה הכוכב 'כוכב' (אל-כאוכאב בערבית) כוכב זה חשוב גם כן מכיוון ששימש ימאים ככוכב הצפון לניווט לפני אלפיים שנים, כאשר הכוכב טובן החל אט אט להתרחק ממיקום נקודת הצפון כפי שעשה 2,000 שנים לפני כן.

גם מבנה הפירמידות במצרים מעיד על העתקת המבנה של חגורת אוריון, טענה דומה גם נאמרה לגבי הפירמידות של טיאוטיאוקן במקסיקו.

ישנן פירמידות מאוחרות עם כיתובים שבהן מסופר על קבורת פרעונים שהיו אמורים לחזור לחגורת אוריון. אוריון מקביל בתרבות המצרית לאל אוסיריס ונראה כי האמונה המצרית היתה כי עם מותו של כל פרעה, נשמתו עוברת לחגורת אוריון ושם הוא הופך לכוכב בממלכתו של אוסיריס.

השאפטים/התעלות בפירמידות הם למעשה כרטיס כניסה לרכבת טרנס-גלקטית לכוכבים לתפיסת הפרעונים.

ראוי לציין כי הפירמידות נבנו על ציר צפון-דרום כה מדויק עד שרק במאה האחרונה הצלחנו להגיע ליכולת דיוק שכזו, מבלי לטעות!

השנה הגדולה

הספינקס בהקשר זה מעניין מכיוון שהוא פונה במדויק לכיוון מזרח ומביט לכיוון זריחת השמש בימי השוויון האביבי והסתווי (21.3 וה-23.9) בימים אלו היתה זורחת השמש מעל ראשו של הספינקס ושוקעת בזנבו. רוברט באוול וגראהם הנקוק הצביעו על השימוש בדמות אריה המביטה למזרח כעדות לתאריך בנייתו.

על בסיס השנה הגדולה (ראו פוסט בנושא), כל 26,000 שנים חוזרת השנה הגדולה מחדש ובתוכה 12 המזלות שמתחלפים כל 2160 שנים. כיום אנו עוברים ממזל דגים למזל דלי (הכיוון הפוך) ועל כן ביום השוויון האביבי, רגע לפני הזריחה נראה את קונסטלציית הדלי (אקווריוס) מופיעה בשמיים. קונסטלצייה זו כאמור תשתנה עוד 2160 שנים לקונסטלציית הגדי וכו'

לענייננו קונסטלציית האריה – LEO הדומה לספינקס, הופיעה לפנות בוקר ביום השוויון האביבי  לפני כ- 13,000 שנים ועל בסיס זאת הם מתארכים את בניית הספינקס המקורית…

תיאוריה זו יחד עם התחכום האסטרונומי בבניית הפירמידות רק מוסיפים לשאלות הרבות לעיל ומעמידים את כל התאוריה של בניית הפירמידות ע"י הפרעונים בסימן שאלה אחד גדול.

לשאלות הנ"ל יש להוסיף את שאלת השאלות והיא טכניקת בניית הפירמידות

כבר כתבתי שמדובר בתרבות של ציידים-לקטים שחיו במצרים כ-100 שנים לפני בניית הפירמידה הגדולה על פי המחקר. תרבות זו משויכת לתרבות תקופה הברונזה שבה טרם המציאו את כלי הברזל. כך למעשה הפירמידות הנ"ל נבנו מכלי ברונזה על פי המחקר!

pyramids-3953368_1920.jpg

Image by rperucho on Pixabay , הפירמידה הגדולה וברקע הפירמידה של קאפרה.

רק לצורך העניין, להלן מספר פרטים לגבי הפירמידה –

גובה הפירמידה הוא 146.7 מטר או 280 אמות מצריות, זהו למעשה היה הבניין הגבוה בעולם במשך אלפי שנים.

כל אחד מהבסיסים של הפירמידה הוא באורך של 230.5 מטר לערך – 440 אמות מצריות מלכותיות.

0.5236 מטר = 1 אמה מצרית.

היחס בין אורך הבסיס – 440 אמות כפול 4 = 1760 אמות לעומת הגובה 280 אמות.

 280/1760 = 280 כפול 2 כפול פאי (3.14) = 1760!

עובדה זו מעידה על היכרות הבונים עם הערך פאי (3.14) שרק היוונים לפני 2,300 שנה זיהו לראשונה מבחינת הרישומים.

מעניין לציין כי גם פירמידת השמש בטיאוטיאוקן, מתייחסת לערך פאי – הגובה שלה כפול 4 פאי שווה לשטח ההיקף. פירמידה זו נבנתה על פי המחקר בתקופה אחרת ובלי שום קשר למצרים…

כמות החומר

הפירמידה הגדולה נבנתה מכ- 2.5 מיליון אבני גיר במשקל 2 טון כ"א שנחצבו במקום , בנוסף הובאו למקום סלעי גרניט שנחצבו באסווואן שנמצאת כ- 800 ק"מ דרומית משם. חדר המלך למשל נבנה מ- 100 אבני גרניט שהגיעו למשקל של כ- 80 טון כ"א!, וגם הגלריה המרכזית וחדר המלכה נבנו מסלעי הגרניט הללו.

סלעי גרניט הם הרבה יותר חזקים וקשים לסיתות מסלעי הגיר ושניהם לא היו יכולים להיות מסותתים ע"י כלי ברונזה בפרק זמן של 20 שנה בו נבנו הפירמידות על פי המחקר.

רק לצורך החשבון היו צריכים המצרים לייצר 250,000 אבנים עם משקל ממוצע של 2 טון כ"א בשנה, כולל מיקום מדויק שלהן על ציר צפון-דרום-מזרח-מערב, בגובה מדויק כחלק מ-280 האמות של גובהן ולבסוף גם להתחשב בכלל התעלות שצופות לשמי הלילה לכיוון חגורת אוריון ועוד חדרים פנימיים. ולבסוף לדייק ברמה כזו שאף חברה קבלנית היום לא תצליח, גם עם הכלים החדישים ביותר.

ניתן לצמצם זאת לחודש – 20,000 אבנים או ליום עבודה – 800 אבנים!

כלי ברונזה יכול לחתוך אבן גיר אחת בעבודה מאומצת בכ- 400 שעות! , מה שמחייב 320,000 שעות עבודה ביום רק לחציבה. (מוותר על ההתייחסות לכמות הברונזה שהיו צריכים לייצר לפרויקט זה… או לשינוע)

אני מוכרח להודות שסיפור בניית הפירמידה הגדולה פשוט נשמע לא הגיוני ותוסיפו לזה את העובדה שאף פרעה לא לקח אחריות על בנייה זו?

הפירמידה הגדולה בהקשר לממדי כדור הארץ

אם עד עכשיו לא השתכנעתם שמדובר במבנה שמנותק מההקשר ההיסטורי שניתן לו, ברצוני להוסיף כעת את הנדבך הגאומטרי בבניית הפירמידות שהופכת את הפירמידה הגדולה למבנה המתוחכם ביותר שנבנה אי פעם בכל עולם.

להלן –

היקף הפירמידה הוא 440 אמות כפול 4 צדדים או בקיצור 925 מטר לערך. אם נשווה זאת לממדי כדור הארץ נגלה כי היחס בין היקפו של כדור הארץ בקו המשווה – לבין היקף הפירמידה הוא – 40,008 ק"מ (40,008 חלקי 925 = 1:43,2000)

גובה הפירמידה כאמור 280 אמות או 146.6 מטרים. מספר זה כמו במפה מייצג את רדיוס כדור הארץ  – 6356 ק"מ ושוב היחס בין גובה הפירמידה לרדיוס כדור הארץ קרוב ביותר ליחס של 1:43,200.

פירמידה.png

עובדה זו הביאה חוקרים רבים להניח כי הפירמידה בגיזה בנויה למעשה כדגם מוקטן של כדור הארץ ומי שבנה אותה הכיר את ממדיו של כוכב זה… וחישוביו הגיעו לרמת דיוק של הלווינים הכי מתקדמים שקיימים היום…

למעשה הכפלת גובה הפירמידה ובסיסה ב- 43,200 מראה את גודלו כדור הארץ.

המספר 432 חשוב בהקשר זה מכיוון שהוא מספר גאומטרי וקדוש שמופיע בדתות רבות וראו על כך בפוסט הבא.

קוי האורך והרוחב של הפירמידה –

מעניין לציין כי קו הרוחב של הפירמידה הגדולה נמצא כמעט במדויק על קו 30 של חצי הכדור הצפוני.

קו האורך מעניין יותר בשל המספר שהפירמידה מייצגת , אורך הפירמידה כאמור הוא 231 מ', מה שמייצג תנועה של חצי שנייה ביום בסיבובו של כדור הארץ. (231 כפול 2, כפול 60, כפול 60, כפול 24= היקף כדור הארץ בתנועה יומית)

זאת על בסיס החישוב שיש בכל יום 86,400 שניות ואורכה של הפירמידה מייצגת חצי שנייה. מה שמעניין הוא שחיבור ארבעת צדדי הפירמידה מייצג שתי שניות יומיות באורכו. מספר זה כפול  43,200 מייצג יום. זהו אותו מספר של יחס בין אמת המידה של הפירמידות לכדור הארץ מבחינת רדיוס והיקף…

ניתן להוסיף לכל זאת גם מחקר חדש שזיהה מיקוד של אנרגיה אלקטרו-מגנטית בפירמידה הגדולה. ראו כאן

לסיכום-

לעניות דעתי התעלמות מכל השאלות הנ"ל בביטול, איננה מתאימה יותר.

נראה כי הנרטיב עליו חונכנו, שבו התרבות המפותחת הראשונה של בני האדם החלה ב-6,000 השנים האחרונות, איננו מתאים יותר. עדויות רבות של ממצאים ארכאולוגיים מרחבי העולם בשנים האחרונות, רק מחזקים טענה זו.

תמונת הכותרת -Photo by David McEachan from Pexels

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.