התחממות גלובלית מתיחה או מציאות?

בלוג זה אינו עוסק במצב האקלים אלא בארכאולוגיה-אסטרונומית ועל כך גם מרבית הפוסטים בו. יחד עם זאת וכהכנה לפוסט לקראת חג הפסח בהקשר לשינוי אקלימי בתקופת מצרים העתיקה, ברצוני לתת כאן הקדמה לגבי מצב האקלים הגלובלי בהקשר ל'התחממות הגלובלית' עליה חונכנו בעשרות השנים האחרונות ולהציע אפשרות נוספת.

מתי נולדה ההתחממות הגלובלית? –

להתחממות הגלובלית היסטוריה ארוכה, אך השפעתה החלה להופיע כבר בשנות ה- 80' של המאה ה-20 עם פעילותם של רבים ובולט במיוחד אל-גור שקידם את הרעיון מתוך בית הנבחרים האמריקאי באותן שנים. בשנת 2006 פורסם סרטו התיעודי 'אמת מטרידה' שעסק ב'התחממות הגלובלית' וזכה לתהודה רבה. אל-גור פרסם סרט זה בעידוד ה- IPCC (הפאנל הבין ממשלתי לשינוי אקלים). וראו בהקשר את 'הסכם פריז' מ- 2015 שהושפע מתפישה זו.

מה בעצם טוענת האג'נדה של ה'התחממות הגלובלית'? (בקיצור)

  • ישנן רמות גבוהות של פחמן דו-חמצני (CO2)
  • רמות גבוהות של פחמן דו-חמצני רעות לבני אדם והן מעלות את טמפרטורת כדור הארץ שבדיעבד יפגעו בעולמנו.
  • בני האדם אחראים לעליית הפחמן הדו-חמצני ומכאן גם אחראיים לעליית טמפרטורת כדור הארץ.
  • מי שטוען אחרת הוא רמאי או מכחיש!

רוב האוכלוסייה לא מצליחה להבדיל בין תיאוריות לבין מציאות ורוב רובה של התפישה המאמינה ב'התחממות גלובלית' נשענת על תיאוריות בלבד!, עצם הקורולציה בין פחמן דו-חמצני לטמפרטורות אינה נכונה, אך לך תשכנע את הציבור שסופג מידע זה מהתקשורת על בסיס יומי…

חשוב להדגיש כי הנחות ותיאוריות אינן מציאות, במיוחד כאשר העובדות המדעיות מוכיחות ההפך. אך מדוע איננו יודעים מכך, שהרי מבחינה מדעית אין באמת 'התחממות גלובלית', אמנם המאה ה-20 היתה חמה יחסית למאה ה-19, אך שינויי הטמפרטורה היו מזעריים ביותר ולא שונים ממקרים מקבילים בהיסטוריה וראו על כך בהמשך.

הבעיה לדעתי היא חוסר היכולת שלנו להכיל את העובדה שאנו לא באמת יכולים להשפיע בצורה קיצונית על טמפרטורת ואקלים כדור הארץ!

יחד עם זאת חשוב לציין כי זיהום העולם ע"י שקיות ניילון וזבל שמושלכים לים הם כן פגיעה בכדור הארץ, כמו גם העובדה שחוצבים חולות ממעמקי האוקיינוסים, או קידוחי נפט וגז בממדים גדולים שיכולים להביא לאסונות של ממש או יבושו של ים המלח ולא חסרות דוגמאות לכך.

בין טמפרטורות לפחמן דו-חמצני –

image277

ממוצע הטמפרטורות בכדור הארץ ב- 600 מיליון השנים האחרונות מסומן בכחול, ורמות הפחמן הדו-חמצני מסומן בשחור. תמונה באדיבות גאוקראפט ומבוסס על מאמר של ברנר וסקוטס (2001)

ניתן לראות בגרף כי רמת הפחמן הדו-חמצני כיום (400 חלקים חלקי מיליון) היא מהנמוכות שהיו בעולמינו וראוי לציין כי במידה ותרד הכמות הנ"ל ל-200 PPM ישנו חשש לקיום חיים בכדור הארץ!

ניתן ללמוד מהגרף שאין קשר בין כמות הפחמן הדו-חמצני באוויר לבין טמפרטורת כדור הארץ, כך למשל לפני 450 מיליון שנים היתה טמפרטורת כדור הארץ דומה לימינו, אך הפחמן הדו-חמצני עמד על 4000 PPM! – פי 10 מימינו ואגב כבר אז התקיימו חיים על פני כדור הארץ.

טמפרטורת כדור הארץ.jpg

בגרף ניתן לראות את עליית הטמפרטורות ב- 40 השנים האחרונות. למעוניינים במידע עדכני בנוגע לטמפרטורת כדור הארץ מוזמן לבקר באתר של ד"ר רוי ספנסר.

מאז 1979 הלווינים של NOAA מודדים את טמפרטורת כדור הארץ, ניתן לראות עליה של 0.36 מעלות צלזיוס בטמפרטורת האטמוספרה ב- 40 השנים האחרונות. עלייה זו של 0.09 מעלות בעשור איננה בסיס איתן לנבואות הזעם של אנשי ה'התחממות הגלובלית' הטוענים כי נסיים מטוגנים עד סוף המאה ה-21 והיא נראית כמו תהליך טבעי של התחממות שיוחלף בהתקררות.

בגרף הבא ניתן לראות כי בימי הביניים, בסביבות שנת 1,000 לספירה היה העולם חם בהרבה, כמו כן בתקופה הרומאית לפני כ- 2,000 שנים ובתקופה המיקנית לפני כ- 3,500 שנים היה העולם חם בהרבה מימינו! ניתן גם ללמוד מהגרף כי אנו בתקופה יחסית 'קרירה' בתקופת ההולוקן (10,000 השנים האחרונות).

טמפרטורות הולוקן

Climate changes in the past 17,000 years from the GISP2 Greenland ice core. Red = warming, blue = cooling. (Modified from Cuffy [sic] and Clow, 1997)

 

קרחונים –

אחת מהאג'נדות המרכזיות של אנשי ה'התחממות הגלובלית' היא ההתעסקות עם קרחונים שמתנתקים בגרינלנד בצפון ובאנטרקטיקה בדרום, ראו על כך מאמרים רבים בנושא מן הזמן האחרון במדיה הישראלית (ווינט והארץ)

לתפיסתם קרחונים אלו מתנתקים בשל ה'התחממות הגלובלית' ובדרך להוביל לעליית מפלס מי הים ברחבי העולם בקרוב ('ובעוד כמה שבועות צפוי להביא לעלייה במפלס פני הים' – מתוך ווינט).

ברצוני להאיר על התנתקות הקרחונים לעיל מכיוון אחר לחלוטין, אך ראשית יש לעשות סדר בדברים-

גרינלנד והמסת הקרחונים – גרינלנד כבר שנים מפורסמת בתור מייצרת קרחונים ותמונות של קרחונים שטים, מגיעים בדרך כלל מאזור זה (אנטרקטיקה לא ממש נגישה לצלם החובב).

האזור המרכזי בגרינלנד (ובכל העולם) ממנו יצאו קרחונים ושטו דרומה במהלך שני העשורים האחרונים היה בקרחון ג'ייקובסון שנמצא במערב גרינלנד. במחקר חדש שפורסם בחודש מרץ 2019 ע"י נאסא התברר כי הקרחון שנמס עד עתה שינה כיוון וכעת הוא מתחיל לצבור קרח מחדש בכמויות עצומות. (ראו כאן) האמת היא שגרינלנד בשני החורפים האחרונים צברה הרבה יותר קרח מאשר היא איבדה… (ראו גם כאן).

אזור זה בגרינלנד כפי שגם מופיע במאמר המדעי הנ"ל, היה הבסיס המרכזי לטענות אנשי ה'התחממות הגלובלית' להוכחת טענותיהם כי הקרחונים נמסים והעולם יוצף בקרוב.

מכיוון שכבר לא אפשרי להוכיח התנתקות קרחונים מאסיבית בגרינלנד ואף ניתן להוכיח ההפך, החליטו אנשי ה'התחממות הגלובלית' לפנות לאנטרקטיקה בכדי לחזק את טיעונם וראו בעניין את שתי הכתבות לעיל מווינט ומהארץ מחודש מרץ 2019.

אנטרקטיקה והמסת הקרחונים

1986

brunt_tm5_1986030.jpg

ינואר 2019

brunt_oli_2019023.jpg

מתוך מאגר צילומי נאסא

במאמר שהתפרסם ע"י נאסא (ראו כאן) בפברואר 2019 ושבעקבותיו יצאו הכתבות הנ"ל, זיהו החוקרים שבר בקרחון ברונט באנטרקטיקה באורך כמה עשרות קילומטרים.

במידה ותקראו את המאמרים הנ"ל בתמימות אולי תחשבו שסוף העולם קרב, אך הדבר אינו מציאותי בלשון המעטה. רק לצורך העניין ראוי לציין כי בין הקרחונים שנשברו באנטרקטיקה, קרחון בסדר גודל זה אינו נכנס אפילו לרשימת ה-20 הראשונים… והוא בוודאי לא יהיה זה שיגרום לעלייה במפלס פני הים כפי שנכתב בכותרת באתר ווינט (ראו לעיל)!

רק לצורך העניין, נניח כי באמת ישנה התחממות גלובלית, לא היינו מניחים כי אנטרקטיקה וגרינלנד יגיבו בהתאם ויפשירו בהתאם?, אם כך מדוע השוני בין המקומות?, מדוע (לא מדווחים לנו במדיה) יש התרחבות קרחונים בגרינלנד ויחד עם זאת יש סימן ברור לשבר בקרחון 'ברונט' באנטרקטיקה?

לדעתי התשובה נמצאת מתחת למדפי הקרח באנטרקטיקה, שם מצאו מדענים בשנים האחרונות קרוב ל- 150 הרי געש! (ראו כאן) הרי געש אלו מקובצים גם באזור קרחון 'ברונט' ולא מן הנמנע כי ה'התחממות הגלובלית' באזור זה מושפעת בעצם מהתפרצויות געשיות תת-ימיות.

החוקרים גם הוסיפו כי נדהמו לגלות שבאנטרקטיקה קיים מקבץ הרי הגעש הגדול בעולם…

אגב אם חשבנו לרגע שיש המסת קרחונים באנטקטיקה, קראו מאמר זה שפורסם ע"י נאסא כבר ב-2015 שטוען כי על אף המסת קרחונים באנטרקטיקה, עדין ישנה יותר תוספת קרח ליבשת מאשר הפסד, בשל ריבוי השלגים…

למעשה נכון להיום גם בגרינלנד וגם באנטרקטיקה ישנה תוספת קרח יותר מאשר הפסד קרח החל משנת 2017 והלאה. עובדה זו לבד מבטלת את התאוריה של ה'התחממות הגלובלית'.

אך יש לה השלכות נוספות והמרכזית בניהן הוא אפקט ה'אלבידו' – ככל שיהיה יותר קרח בכדור הארץ, כך גם השמש תחדור פחות ותחמם פחות והדבר יוביל להתקררות נוספת בטמפרטורת כדור הארץ. אלבידו כבר קרה בהיסטוריה המתועדת בזמן ה'מונדר מינימום' 1645 – 1715 (ראו בהמשך) , כאשר קרחונים חדשים נוצרו בצפון אמריקה ובאירופה והובילו לתהליך קירור של כדור הארץ ולצניחה של כ- 3 מעלות צלזיוס תוך 70 שנים כתוצאה מאותו אלבידו.

עובי ים הקרח באזור גרינלנד והקוטב הצפוני –

גרינלנד 2017.png

גרינלנד 2019.png

מתוך האתר הרשמי של הרשות המטאורולוגית של דנמרק העוקב אחר כמות הקרח סביב גרינלנד, ראו כאן.

בגרף מוצגת השוואה בין חודשי מרץ ב-2017 וב-2019, שימו לב כמה תוספת של צבע אדום מזוהה ב-2019. צבע זה מייצג תוספת של כ- 4 מטרים לפחות!, כמו כן שימו לב לממוצע הרב שנתי ב-2019 שנמצא למעשה במגמת עלייה החל מהשנים 2016/7. (בריבוע הימני של שני הגרפים)

מפלס פני הים –

אחת ההפחדות הגדולות של אג'נדת ה'התחממות הגלובלית' היא מפלס פני הים, על בסיס הנתונים המדעיים העדכניים של לוויני ה-UAH עולה גובה פני הים בכ- 3 מ"מ בשנה. הטענה המרכזית היא כי הדבר יוביל לתגובת שרשרת שסופה כאמור היא הצפת ערי החוף במאה הזאת.

ניתן לראות בגרף הבא כי גובה פני הים כמעט ולא השתנה במהלך 8,000 השנים האחרונות, עם קצב עלייה איטי ביותר. דבר זה אגב הביא להצפתם של אתרים ארכאולוגיים רבים בעולם ובמזרח התיכון בפרט, למשל עתלית ים שהתקיים עד לפני 8,000 שנים.

Post-Glacial_Sea_Level.png

Sea level rise since the Last Glacial Maximum., מתוך ויקיפדיהCC BY-SA 3.0

ניתן לראות כי האיזון בגובה פני הים לפני כ-8,000 שנים מתאים בערך לתנועת הטמפרטורות באותן שנים.

טמפרטורות הולוקן

ההפחדה הגדולה של האג'נדה של ה'התחממות' בנושא זה היא כי תוך מאה שנים יעלה גובה פני הים בכ- 1.4 מ'. חשוב לציין כי מדובר בתיאוריה של תגובות שרשרת, אך אם נחבר אותה למציאות נגלה כי היתה עלייה של כ- 25 ס"מ בלבד משנת 1880 ועד שנת 2015 (פרק זמן של כ-135 שנים!!!).

למעשה תיאוריה זו מבוססת על הרעיון של תגובת שרשרת ובמיוחד על כך שהפחמן הדו-חמצני יגרום/גורם ל'התחממות גלובלית' שגורם להמסת קרחונים שיגרמו לעלייה במפלס פני הים ולהצפת אזורי החוף…

כן אבל… בדיוק כתבתי לעיל שעל פי מחקרים עדכניים, אנטרקטיקה וגרינלנד נמסות פחות ממה שהן אוגרות מבחינת מסת הקרח שבהן, אז מה זה אומר?

שאין המסה ולכן לא תהיה הצפה של אזורי החוף?

שההתחממות הגלובלית היא בלוף אחד גדול?

אם לא השתכנעתם עד עכשיו שההתחממות הגלובלית כבר לא רלוונטית, אז הנה מספר דוגמאות מחורף 2019/2018 שמעידות כי אנחנו אמנם בשינוי אקלים, אך דווקא ההפך הוא הנכון ואנו נכנסים למעשה לתקופה של התקררות כדור הארץ.

גובה הכנרת

חמש השנים האחרונות שקדמו לחורף זה (2018-2019) היו שחונות ואף הוגדרו כבצורת ברמת הגולן. הכנרת הגיעה כמעט לשיא התחתון שלה וכל מה ששמענו בעיתונים היה כי בהשפעת ה'התחממות הגלובלית' גם הכנרת שלנו נעלמת. היו גם שהאשימו את הממשלה שמחלקת מים בחינם לירדנים או שאיבה בלתי נשלטת של חקלאים באזור הכנרת. השיא היה בסוף קיץ 2018 כאשר התפשטה מחלת ה'עכברת' שהעידה יותר מכל על זרימה איטית בנחלים שבמקורות הכנרת (214.66-).

אני כותב פוסט זה טרם סיכומי החורף ולאחר הסופה של סוף חודש מרץ 2019 ועל כן איני יודע מה יקבע גובה השיא של הכנרת השנה (היום על 211.76-), יחד עם זאת נראה שהכנרת תסיים עלייה של כ- 4 מטרים השנה, כמות שמשתווה לעלייה בחורף 91-92 ונראה כי אנחנו עלולים לשבור שיא של עלייה שנתית בכנרת מאז החלו המדידות ב- 1969!

שיא זה של ממטרים דורש הסבר אקלימי, לא בגלל שמדובר בכמות ממטרים קיצונית אלא בגלל שבמקביל לכנרת, גם בכל העולם ירדו כמויות ממטרים (גשם/שלג) אדירות ששברו שיאים של למעלה מ- 100 שנים במקומות רבים.

אעסוק בכך בפוסט הבא, אך הנה מספר דוגמאות בולטות –

ניו-יורק – שבירת שיא של ירידת שלג של 130 שנים, ראו כאן – CNN מרץ 2019.

סעודיה – שברה שיאים של ממטרים של 25 שנים – ראו כאן.

אוסטריה – סופת השלגים השנה היתה החזקה ביותר בזיכרונם – ראו כאן.

ישנן דוגמאות רבות לשיגעון מזג האוויר בשנתיים האחרונות, מוזמנים לחפש ברשת.

 

אם זה לא התחממות גלובלית, אז מה כן?

אז מה בעצם כן קורה? מדוע אנחנו רואים מזג אוויר משוגע בכל העולם וגם בישראל?

אני מציג כאן תשובה של חוקרים רבים מתחום האקלים שמצביעים על כך ששינוי האקלים שאנו חווים בימינו איננו קשור לפחמן דו-חמצני, אלא בפעילות השמש שהיא למעשה המשפיעה המרכזית ביותר על האקלים של כדור הארץ.

 התפרצויות שמש

הקדמה –

החל מימי גלילאו גליליי במאה ה-17 החלו לתעד תצפיות על השמש, תיעודים אלו בעצם הצליחו לבנות תצפית די מדויקת לגבי פעילותה של השמש. כבר בסוף המאה ה-19 הצליח שמואל היינריך לקבוע כי השמש פועלת על פי מחזורים של 11 שנים לערך שבהן השמש עוברת מ'סולאר מקסימום' ל'סולאר מינימום' וחוזר חלילה.

סבבים אלו של השמש כל 5.5 שנים, מעידים למעשה על הפעילות המגנטית של השמש שמתבטאת בהתפרצויות סולריות (כתמי שמש) רבות במהלך ה'סולאר מקסימום' ומיעוט התפרצויות במהלך ה'סולאר מינימום'.

הגרף הבא מייצג את התיעוד של התפרצויות בשמש החל מתחילת התצפיות ועד ימינו

Sunspot_Numbers.png

400 שנים של התפרצויות שמש בשילוב ה'מאונדר מינימום'

גרף באדיבות, מתוך ויקיפדיה, CC BY-SA 3.0.

בגרף ניתן לראות 24 סבבים סולריים (11 שנים כ"א) החל מ-1750, מה שמעניין בגרף זה היא העובדה שישנן תקופות בהן אין כמעט כלל התפרצויות סולריות ובהן סובל כדור הארץ מהתקררות, שימו לב לתקופת ה'מאונדר מינימום' וה'דולטון מינמום' בהן לא היו כמעט התפרצויות שמש.

עצם הקישור בין התפרצויות שמש לבין טמפרטורת כדור הארץ הוא דיון ארוך ביותר בקהילה המדעית ברחבי העולם ולדעתי אין ספק לגבי קשר זה, זאת בשל הרקע הארכאולוגי שלי שמכיר את התקופות הקרות בהן היו פחות התפרצויות סולריות וארחיב על כך בפוסט הבא. מה שמטריד הוא העובדה שהמדע הכיר את סבבי השמש האלה בצורה מדויקת החל מהמאה ה-19 ובכל זאת תיאורית ה'התחממות הגלובלית' הצליחה להיוולד ע"י מדענים שהתעלמו לחלוטין מהאופציה שיש קשר בין טמפרטורת כדור הארץ לבין הסבבים של השמש שהיא בעצם הגורם המרכזי במערכת השמש שלנו. –

solar-system-11111_1280.jpg

תמונה באדיבות WikiImages from Pixabay , שימו לב כמה קטן כדור הארץ יחסית לשמש…

800px-Solar_Cycle_Prediction.gif

גרף עדכני לשנת 2017 לגבי סבבי השמש – 22,23,24 ,תמונה באדיבות David Hathaway מנאסא, מתוך ויקיפדיה, Public Domain

ניתן לראות בגרף כי אנו נמצאים בצניחה בכמות ההתפרצויות הסולריות. החל משנות ה- 90' בהם היתה תקופה של 'סולאר מקסימום' עד לימינו בהם השמש נכנסת לקיפאון עמוק ולתקופה ארוכה של 'סולאר מינימום'.

אגב מידע זה אינו חדש ומאמרים רבים כבר הצביעו על כך החל משנת 2013, בה כבר היה ברור כי השמש נכנסת להילוך איטי ביותר, כל זאת לאחר שבשנת 2009 ו-2010 לא תועדו כלל התפרצויות בשמש במשך 890 ימים!

החוקרת הידועה והמובילה ביותר בנושא היא ולנטינה זרקובה שהצביעה כבר לפני שנים רבות על כניסתנו ל'מיני תקופת קרח' בדומה ל'מאונדר מינימום' ו/או ה'דולטון מינימום'. להרחבה ראו פרסום זה מ- 2013 מאתר פורבס. ומאמר של היקס מאתר מאקו מ- 2014 שהועתק מה- BBC.  וב- 2015 מאמר נוסף.

בשנת 2016 פרסם גל מור כתבה נוספת המצביעה על האפשרות של כניסה למיני תקופת קרח.

ובשנת 2017 פרסמה סוכנות החלל הישראלית מחקר שמעיד על הירידה בפעילות המגנטית של השמש, מה שעלול להוביל לתקופת קרח חדשה.

בין כל הכתבות הישראליות בנושא ברצוני לציין את החזאי יניב ריז שמעמיד את כל נושא ההתקררות הצפויה בצורה רהוטה (ראו כאן).

בבסיסם טוענים כל המחקרים הנ"ל על כניסה לתקופה קרה שמקבילה ל'מאונדר מינימום' שהתקיים בין השנים 1645 – 1715. בתקופה זו לא היו כמעט כתמי שמש וההשלכות של כך היו בצניחת 3 מעלות צלזיוס בטמפרטורת כדור הארץ!!!, רק לצורך השוואה ראו בגרף למעלה כי במהלך 40 השנים האחרונות התחמם כדור הארץ בכ- 0.36 מעלות…

סיכום

העובדה שהשמש נכנסת לקיפאון עמוק ברורה עוד יותר כעת, לאחר שני החורפים האחרונים – 2018/9. וכעת ניתן גם להבין בהקשר לגרף זה כי במאה ה- 20 חווינו תקופה ארוכה של שמש פעילה מה שהביא ליציבות במזג האוויר ול'התחממות גלובלית' שמקורה בשמש ולא בפחמן דו-חמצני.

Sunspot_Numbers

זאת בעוד אנו נמצאים כעת בפתחה של תקופה שונה, בה כתמי השמש וההתפרצויות הסולאריות בשמש הופכים לנדירים יותר ויותר –

800px-Solar_Cycle_Prediction

נראה כי אם המגמה תימשך כפי שמצביעים החוקרים, הסבב הסולארי – 25 יחל בשנת 2021 ויתחזק ל'סולאר מקסימום' בשנת 2024/5 שיהיה החלש ביותר ב- 300 השנים האחרונות ולאחריו בשנת 2030 נגיע ל'סולאר מינימום' שעלול להימשך עשרות שנים, בעקבות השפעות אפקט ה'אלבידו'.

שנים אלו של קור שירד על העולם ב'מאונדר מינימום' היו שנים של עוני, רעב, מגיפות, ציד מכשפות (ויהודים), כל זאת כתוצאה מחורפים ארוכים וקרים מהרגיל שהובילו לירידה דרסטית בכמות התוצרת החקלאית ולהתרחבות קרחונים בכל צפון כדור הארץ.

מה שמעניין ביותר מבחינתי הוא כי סבבים סולריים אלו הם למעשה הבסיס המרכזי לבחינה של השפעות היסטוריות נקודתיות. למעשה ניתן לבחון את כל ההיסטוריה העולמית ובמיוחד מצפון לקו המשווה, על בסיס ההבנה כי כאשר השמש 'פוסקת' מפעולתה לתקופות מסוימות, כך גם בני האדם והחיות והקרחונים והאוקיינוסים מגיבים בהתאם ויש לכך השלכות אקוטיות ומרחיקות לכת.

למי שמעוניין בנושא זה וחושש שמא אנו נכנסים לתקופה פחות יציבה מבחינה כלכלית בשל ההתקררות הצפויה, מוזמן לבקר באתר של דיוויד דוביין שמאריך בנושא זה – ADAPT2030.

בפוסט הבא אתבסס על סבבים סולריים אלו ואצביע על תנועה אקלימית קבועה של התקררות כל 400 שנים וגם על סבבים ארוכים יותר שהובילו בעקיפין לעלייה וירידה של אימפריות, זאת בשל הירידה בתוצרת החקלאית ואנסה לקשר זאת גם ליציאת מצרים.

תודה

תמונת הכותרת באדיבות – Adam Derewecki from Pixabay

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.